Rib Flairing Bandaj Tedavisi

Eskiden öne çıkan ve görsel olarak hastayı rahatsız eden kıkırdak ve kaburgaları ameliyatla çıkartıyorduk. Artık özel olarak imal ettirdiğimiz "pektus bandajı"nı günün her saati (banyo hariç) gece ve gündüz takarak bu rahatsızlığın düzelmesini sağlıyoruz. 3-6 aylık tedavi deformitenin düzelmesini sağlamaktadır.

Video İçeriği


Pektus ekskavatum ve bazı pektus karinatum hastalarında, göğüs kafesinde, iman tahtasının her iki tarafında, göğüs kafesinin alt kısmında kıkırdaktan oluşan arkuatum dediğimiz bölgede, kaburgalar dışa doğru çıkık olabiliyor. Bu kanat şeklinde dışa çıkıklık, özellikle bayanları görsel olarak çok rahatsız ediyor. Bu çıkıklığın herhangi bir iç organlara herhangi bir zararı yok. Fakat bu çıkıklık çocukları denize girerken, havuza girerken veya yüzüstü yattıkları zaman yere temas ettiği yerlerde şiddetli ağrı yapabiliyor. Bundan çok rahatsız oluyorlar.

Geçen seneye kadar biz bu kaburga çıkıklarını ameliyatla tedavi ediyorduk. Fakat geçen sene, İngiltere’de bir arkadaşımızın kendi kliniğinde uyguladığı bandaj tedavisini biz de Türkiye’ye getirip Türkiye’deki firmaların yapmasını sağladık. Bu bandajı hasta, Ortez gibi, bu çıkık olan kaburgaya sararak 24 saat bu bandajı üstünde taşımakta ve bu çıkık kaburgayı bandaj baskısıyla tedavi edebilmektedir. Biz bunun süre olarak 3 ila 6 ay civarında tamamen düzeldiğini görüyoruz. Bandaj gayet basit bir alet, basit bir tedavi metodu. Üç ila altı ay içerisinde çıkık kaburgaları tamamen düzeltmektedir. Ancak yine bu da diğer pek çok pektuskarinatumda olduğu gibi erken teşhisle, erken yakalanma ile tedavi başarısı oranı birbirine paralellik göstermektedir. Süre olarak da altı ay içerisinde çıkık kaburgalar tamamen düzelmektedir.

Daha önceden biz bu çıkık kaburgaların tedavisinde hastanın Daha önceden biz bu çıkık kaburgaların tedavisinde hastanın ameliyat edilmesi yoluyla bu çıkık kaburgaları düzeltiyorduk… Ve çıkık olan kısımları tamamen çıkartıyorduk. Çünkü o kısımda göğüs kafesinin zayıflamasının hastaya herhangi bir zararının olmadığını düşünüyorduk. Ama bandaj tedavisi çıktıktan sonra şu anda sadece ileri yaşta bandajla düzelmeyen hasta grubunda bu çıkık kaburgaları ameliyatla tedavi ediyoruz.


TEDAVİLER

Pektus Klinik, tüm göğüs duvarı deformiteleri konusunda uzman görüşü ve tedavi sunar. Tedavi yöntemleri en başta deformitenin tipine ve seviyesine bağlıdır. Bunlara ek olarak kişinin yaşı, iskelet sistemi yapısı gibi bir çok parametre değerlendirilerek tedavi yöntemine karar verilir ve uygulanır.

ORTEZ TEDAVİSİ - Ameliyatsız Yöntem

ORTEZ TEDAVİSİ
Ameliyatsız Yöntem

Pektus Karinatum (güvercin göğsü) hastalarında cerrahi tedavi dışında ortez (korse) ile ...

VAKUM TEDAVİSİ - Ameliyatsız Yöntem

VAKUM TEDAVİSİ
Ameliyatsız Yöntem

Pektus ekskavatumun tedavisinde seçilmiş bir grup hastada uygulanan vakum (vacuum bell) tedavisi ...

Rib Flairing bandaj

Rib Flairing Bandaj Tedavisi
Ameliyatsız Yöntem

Eskiden öne çıkan ve görsel olarak hastayı rahatsız eden kıkırdak ve kaburgaları ameliyatla ...