Ortez Tedavisi

PektusKarinatum (güvercin göğsü) hastalarında cerrahi tedavi dışında ortez (korse) ile 3 ila 6 ay içerisinde başarılı tedavi yapılmaktadır.

Bugüne kadar 1000 e yakın hastayı başarıyla tedavi eden merkezimiz ameliyat olmak istemeyen hastalar için tatminkar bir çözüm sunmaktadır. Özel olarak hastaların deformitesine göre tasarlanan ortezler günün 24 saatinde takılmakta ve kliniğimiz tarafından belli periyotlarda takibe alınmaktadır. Sonuçlar yüz güldürücüdür.

Ancak hastaların sabırla ortezi 24 saat giymeleri gerekmektedir (banyo hariç)

Video İçeriği


Ortez Tedavisi genellikle on yedi – on altı yaşın altındaki hasta grubuna veriyoruz ve muhakkak göğüs kafesi basıncı, kompresyon basıncı yani, bastığımız zamanki ortaya çıkan basıncın on kilogramdan aşağıda olması gerekiyor. Ve bu hasta grubuna, hastanın vücuduna uygun olan, genellikle ısmarlama bir şekilde yapılıyor, uygun olan Ortez hastaya veriliyor. Hasta bunu yirmi dört saat, yedi gün takması gerekiyor. Sadece banyo yaparken ve eğer spor yapıyorsa, spora giderken, yüzerken bunu çıkarabilir. Ama diğer zamanlarda hastaya Ortezini takmayı tavsiye ediyoruz.

Bizim üniversitede yaptığımız çalışmada bir grup hastaya sekiz saat, bir grup hastaya yirmi üç saat Ortez uygulaması yaptık. Yirmi üç saat Ortez uygulaması yaptığımız hasta grubunun tedavisi daha hızlı bir şekilde ilerledi. Bu nedenle yaptığımız çalışmaların sonuçlarına göre bütün hastalarımıza takabildikleri gün ve gece boyunca Ortezi takmalarını tavsiye ediyoruz. Sadece bazı komplikasyonlardan en sık gördüğümüz, Ortez’in bu pedlerinin bastırdığı yerlerde ciltte tahrişler olabilmekte Renk değişikliği olabilmektedir. Hasta bunu cildi koruyucu kremlerle düzeltebilir. Eğer ısrar ediyorsa, Ortez tedavisine birkaç gün ara verdikten sonra tekrar Orteze başlıyoruz. Ortezimiz çok hafif, hasta bunu taşımakta herhangi bir rahatsızlık duymuyor. Sadece tişörtün altına giymesi lazım. Eğer arkadaş ortamında rahatsız oluyorsa, o sırada çıkarmasını, yarım zamanlı tedavi sürecine girmesini hastaya tavsiye ediyoruz.

Genellikle tedavi süreci üç ila altı ay sürüyor. Bazı hasta gruplarında dokuz aya kadar uzatabiliyoruz tedaviyi. Eğer erken teşhis edilmişse, on iki – on beş yaş arasında yakalanmışsa deformite ve tedaviye bu sırada başlandıysa… Muhakkak başarılı oluyor, yüzde yüze yakın başarı elde edebiliyoruz. Bu hasta grubunda eğer tedaviye fizyoterapiyi de ilave edebilirsek, hem tedavi sürecini kısaltıyoruz, hem de hastanın başarılı olma şansı daha yüksek oluyor.TEDAVİLER

Pektus Klinik, tüm göğüs duvarı deformiteleri konusunda uzman görüşü ve tedavi sunar. Tedavi yöntemleri en başta deformitenin tipine ve seviyesine bağlıdır. Bunlara ek olarak kişinin yaşı, iskelet sistemi yapısı gibi bir çok parametre değerlendirilerek tedavi yöntemine karar verilir ve uygulanır.

ORTEZ TEDAVİSİ - Ameliyatsız Yöntem

ORTEZ TEDAVİSİ
Ameliyatsız Yöntem

Pektus Karinatum (güvercin göğsü) hastalarında cerrahi tedavi dışında ortez (korse) ile ...

VAKUM TEDAVİSİ - Ameliyatsız Yöntem

VAKUM TEDAVİSİ
Ameliyatsız Yöntem

Pektus ekskavatumun tedavisinde seçilmiş bir grup hastada uygulanan vakum (vacuum bell) tedavisi ...

Rib Flairing bandaj

Rib Flairing Bandaj Tedavisi
Ameliyatsız Yöntem

Eskiden öne çıkan ve görsel olarak hastayı rahatsız eden kıkırdak ve kaburgaları ameliyatla ...