Vakum Bell Tedavisi

Pektus ekskavatumun tedavisinde seçilmiş bir grup hasatada uygulanan vacuum bell tedavisi kliniğimizce başarıyla uygulanmaktadır. SGK tarafından ödenmeyen bireysel olarak olarak ödenen özel bir grup hastada yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. Prof. Mustafa Yüksel tarafından yüzlerce hasta bu şekilde tedavi edilmiştir. Tedavi süresi 6-9 aydır.

Video İçeriği


Vakum tedavisi, pektus ekskavatum hastalığında, yani kunduracağı göğsünde ameliyat dışı tedavi yöntemi olarak tarif edilen bir tedavi. İsim olarak vakum bel ismi verilmiş ve vakum bel tedavisi diye tarifleniyor. Ama biz kısaca vakum tedavisi olarak bahsediyoruz.

Hangi hasta grubuna uygulamamız gerekli… Hangi hastalar ideal hastalar… Genellikle on beş yaş on altı yaş hasta grubu, vakum tedavisi için ideal hasta grubu. Ayrıca hastanın deformitesinin de vakum tedavisi için uygun olması gerekmekte.

Hangi hasta grubu uygun değil… Pektusarkuatum dediğimiz, üstteki sternumun, yani iman tahtasının üste uyan bölgesinde keskin açılı deformitelerde vakum tedavisi bir işe yaramıyor. Uygulayabilirsiniz, ancak nafile, sonuç almak çok zor. Çünkü o hasta grubu açık ameliyatla tedavi edilebiliyor. Vakum tedavisinde simetrik hasta grubu daha başarılı olabiliyor. Simetrik deformitesi olan hastalar daha başarılı olabiliyor. Biz genellikle sabah ve akşam birer sefer hastanın takmasını ve balonunu üç kere şişirdikten sonra deformitenin düzelmesini annenin ve babanın görmesini tercih ediyoruz. Bu komplikasyon olarak ciltte kızarıklıklar, küçük kanamalara sebep olabilir. Onun dışında iç organlara herhangi bir zararı yok.

Genellikle uygulama süresi sabah bir saat, akşam bir saat olarak tarifleniyor. Bazı hastalarımız daha uzun süre kullanımının daha fazla faydalı olup olmayacağını soruyorlar. Daha fazla, daha uzun uygulamanın daha iyi olduğu bir gerçek. Ancak ciltte bazı tahrişlere ve cilt altı kanamalara sebep olabiliyor daha uzun uygulamalar. Onun için genellikle bir buçuk saatle sınırlandırmayı tavsiye ediyoruz. Günde iki kereden fazla da uygulanabilir. Sabah, akşam, eğer öğlen, öğleden sonra bir fırsat bulunabilirse, bir saatlik bir uygulama öğleden sonra da yapılabilir. Vakum tedavisinde süre ne kadar…

Ne kadar ay veya yıl uygulanması gerekli… Genellikle biz hastaları üçer aylık kontrollerde görüyoruz. Deformitenin tamamen düzelmesini beklemek en ideali. Ancak bu uygulamayla deformite derecesi azalıyor. Tamamen kaybolan hasta grubumuz da var. Eğer zamanında teşhis edilmişse ve erken yakalanmışsa… Ancak ileri yaş grubunda göğüs duvarı çok sert olduğu için, tabi yüzde yüz tedavi başarısı elde etmek vakumla mümkün değil.

Vakumu biz tedavi dışında ameliyat ettiğimiz hasta grubunda da, ameliyatlarda da kullanıyoruz. Ameliyathaneye steril bir vakum bel alarak, göğüz kafesinin ameliyat sırasında kaldırılmasında da kullanıyoruz.
TEDAVİLER

Pektus Klinik, tüm göğüs duvarı deformiteleri konusunda uzman görüşü ve tedavi sunar. Tedavi yöntemleri en başta deformitenin tipine ve seviyesine bağlıdır. Bunlara ek olarak kişinin yaşı, iskelet sistemi yapısı gibi bir çok parametre değerlendirilerek tedavi yöntemine karar verilir ve uygulanır.

ORTEZ TEDAVİSİ - Ameliyatsız Yöntem

ORTEZ TEDAVİSİ
Ameliyatsız Yöntem

Pektus Karinatum (güvercin göğsü) hastalarında cerrahi tedavi dışında ortez (korse) ile ...

VAKUM TEDAVİSİ - Ameliyatsız Yöntem

VAKUM TEDAVİSİ
Ameliyatsız Yöntem

Pektus ekskavatumun tedavisinde seçilmiş bir grup hastada uygulanan vakum (vacuum bell) tedavisi ...

Rib Flairing bandaj

Rib Flairing Bandaj Tedavisi
Ameliyatsız Yöntem

Eskiden öne çıkan ve görsel olarak hastayı rahatsız eden kıkırdak ve kaburgaları ameliyatla ...